מאמרים

תביעות בגין רשלנות רפואית והבעייתיות שהן מציבות - חלק שני

הבעייתיות מתחילה כאשר מספר עצום של תביעות בגין רשלנות רפואית מוגש מדי שנה בכל רחבי העולם, כאשר סביר ביותר להניח כי לפחות חלק מתביעות אלו אינן צודקות.

כאמור, גם רופאים הם בני אדם, ועבור רופא המטפל מדי יום במשך שעות ארוכות במאות חולים שונים, טעות אנוש היא רק עניין של זמן.

כאשר בתי המשפט מוצפים בעשרות אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית, נהיה כמעט בלתי אפשרי לסנן מביניהן את אלו המוצדקות ואת אלו הנטפלות שלא בצדק לרופא מקצועי ותמים אשר ביצע טעות אנוש תמימה.

התוצאה המסוכנת של מצב זה עשויה להיות זהירות מוגברת ומוגזמת מצד רופאים, אשר בגלל חששם הגובר מתביעות משפטיות יסרבו לקחת סיכונים הכרחיים ויעברו לשיטת עבודה שבלונית וקבועה אשר אמנם תבטיח כי הם לא יספגו תביעות בגין רשלנות רפואית, אך גם יורידו את רמת הטיפול והרפואה בכלל. ממצב זה יסבלו כמובן בראש ובראשונה החולים עצמם, ואסור לתת לו לקרות.

אחד הדברים הטובים והמועילים ביותר ברפואה הוא היוזמה והתעוזה של רופאים לנסות ולחשוב מחוץ לקופסה ולנקוט בגישות פורצות דרך אשר מקדמות בסופו של דבר את הרפואה והאנושות כולה. אסור לתת לתכונה זו להיהרס על ידי בצע כסף של אנשים רבים המנצלים בצורה צינית וקרה את המערכת המשפטית – רפואית.

חזרה לחלק ראשון