מאמרים

תביעות בגין רשלנות רפואית והבעייתיות שהן מציבות

תביעות בגין רשלנות רפואית והבעייתיות שהן מציבות

במהלך המאה האחרונה, עם התפתחותם של מקצועות הרפואה והמשפטים, נוצר מקום בו נפגשים שני העולמות הללו פגישה אשר עשויה לשאת עמה השלכות כבדות על הצדדים המעורבים.

תביעות בגין רשלנות רפואית הן נושא נכבד בפני עצמו הנלמד לעומק במסגרת לימודי משפטים, מפני שמדובר כאן בנקודה רגישה ומסוכנת ביותר. נקודה זו נוגעת בכל הרופאים מכל תחומי הרפואה המודרנית – רופא משפחה, רופא שיניים, רופא מנתח, רופא המעביר טיפולים קוסמטיים ועוד ועוד.

הרגישות והבעייתיות כאן נובעים בראש ובראשונה מכך שבעצם ניתנת כאן הזכות החוקית והמשפטית לפציינטים לתבוע את הרופאים המטפלים בהם כמעט כמורת רוחם.

המקור המשפטי המסביר מדוע תביעות אלו בכלל מתאפשרות הוא ברור לחלוטין – מבין מאות אלפי רופאים פעילים המטפלים מדי יום במיליוני אנשים בעלי בעיות כאלו ואחרות, קיימים גם כאלו אשר מתרשלים בעבודתם בעקבות עייפות, בצע כסף, זלזול או סתם טעות אנוש תמימה.

בתחום הרפואה, בניגוד לתחומים רבים אחרים, התרשלויות וטעויות מסוימות הינן בלתי נסבלות בעליל, שכן הן יכולות להביא להידרדרות של ממש במצבו הבריאותי של חולה מסוים, ובמקרים רבים אף למוות. לכן, ניתנת ההזדמנות החוקית למטופלים לתבוע את הרופא שטיפל בהם במידה והם חשים כי יש בכך צדק.

המשך מאמר